Geri

ÇORUM ŞUBEMİZ, HER ZAMAN KARDEŞ AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ

20 Ekim 2020, Salı | 10:15

Çorum Şube Başkanımız Sami Çam’ın yazılı basın açıklaması

 

27 Eylül 2020 tarihinde Ermenilerin Azerbaycan topraklarına saldırısı sonucu başlayan çatışmalar gün geçtikçe şiddetini artırarak devam etmektedir. Azerbaycan Türk kardeşlerimiz bu saldırılar sonucu kendisini savunmak ve işgal altıdaki topraklarını kurtarmak adına taarruza geçerek 7 günün sonunda yaklaşık 15 yerleşim bölgesini ve stratejik öneme sahip bazı yerleri kurtarmıştır.

Biz Türk Milleti ve Devleti olarak, geçmişte ayrılıkçı Ermeniler tarafından yapılanları hiç unutmadık ve unutmayacağız.  1.dünya savaşı yıllarında Erzurum’da, Van ‘ da, Ağrı ‘da, Muş’ta  ve hatta Adana da yaptığı katliamlar  daha dün gibi Türk milletinin hafızasındadır. ASALA terör örgütünün dünyanın çeşitli yerlerinde diplomatlarımızı ve sivil vatandaşlarımızı nasıl katlettiğini biz hiç unutmadık. 90’lı yılların başında Ağdam ’da ve Hocalı’ da yapılan soykırımları benliğimize kazıdık. Ayrılıkçı, katil Ermenilerin yaptığı zulümleri, dünya bilmese de, görmezden gelse de biz dünde çok iyi biliyorduk, bugün de çok iyi biliyoruz.

Geçmişte yapılan ve bugün de Azerbaycan’da yapılmaya devam eden vahşet ve katliamlar, bize sadece Türk’ün, Türk’ten başka dostu olmadığını bir kez daha hatırlamamıza vesile olmuştur. Bugün de Türk’ün başına bir hal gelse yine bize bizden başka dost olmadığı bilinmesi lazım. Karabağ’da olan savaş Azerbaycan için ne anlam ifade ediyorsa Türkiye Cumhuriyeti içinde aynı anlam ifade etmektedir. Kardeş Azerbaycan yalnız olmadığını Türk Devleti dünyaya bir kez daha beyan etmiştir. Neticede ya Karabağ ya ölüm başka yolu yoktur denilmiştir. Geçmişte, Enver Paşa’nın talimatıyla, kardeşi Nuri Paşa komutasında ki “Kafkas İslam Ordusu” nasıl Bakü’yü Ermenilerden ve Bolşeviklerden kurtarıp, bağımsızlığını ilan edip, şanlı Azerbaycan Bayrağını göndere çektiyse, Mehmed Emin Resulzade’nin deyişiyle “bir kere yükselen bayrak, bir daha inmeyecektir.

Kıymetli basın mensupları  

Bugün Türk milleti düne göre daha güçlüdür. Dolayısıyla hem Türkiye Cumhuriyeti, hem Azerbaycan hiçbir düşmana aman vermeyecek kadar güçlüdür. Tek Millet, İki Devlet anlayışı bugün gelinen noktada çok daha büyük bir anlam ifade etmektedir. Türk milletinin Kızıl Elması bugün için KARABAĞ ’dır. Hepinizin malumu olduğu üzere, Ermenistan, uluslararası hukuku hiçe sayarak 30 yılı aşkın bir süredir Karabağ’da işgalci olarak bulunmaktadır.  Bu yetmezmiş gibi yine uluslararası hukuku hiçe sayarak yine Azerbaycan topraklarına saldırmış ve bu saldırılarına yenilerini eklemeye devam etmiştir. Diğer taraftan Türkiye’miz Suriye, Doğu Akdeniz, Libya başta olmak üzere dört bir yandan kuşatma altına alınmaya çalışılmaktadır. Söz konusu kuşatmalar, yine geçmişte olduğu gibi bugün de Türk Milleti tarafından bertaraf edilecektir.  Bunun için içerde ve dışarda Türk Devletinin ve Milletinin bakası adına bir olacağız iri olacağız diri olacağız kardeş olacağız büyüyüp Turan olacağız.

Bizler Türk Büro-Sen mensupları olarak yüreğimizle Kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğumuzun nişanesi olarak Bu şanlı büyük Türk Bayraklarını huzurlarınızda binamıza asıyoruz.

Ancak şunun da bilinmesini isteriz ki, bütün Türk Devletlerinin bayrakları, her bir mensubumuzun gönlünde daima dalgalanacak, bu şuur nesilden nesile aktarılacaktır. Bu vesile ile dâhilde ve hariçte, bayrak inmesin, vatan bölünmesin diye şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de hayırlı ve uzun ömürler diliyoruz. Allah hepsinden razı olsun.

Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunarız.

Tanrı Türk’ü Korusun ve Yüceltsin
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1