Geri

ŞANLIURFA İL TEMSİLCİLİĞİMİZ, ADALET ÇALIŞANLARININ SORUNLARI GÖZ ARDI EDİLİYOR

02 Eylül 2020, Çarşamba | 13:36

Türk Büro-Sen Şanlıurfa İl Başkanı Münir Rastgeldi Adli Yıl Açılışı ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Her yıl “Adli yıl” açılışlarında adalet sistemimizin eksikliklerinin gündeme getirildiğinin altını çizen Türk Büro-Sen Şanlıurfa İl Başkanı Rastgeldi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Adaletin işleyişinin olmazsa olmaz unsuru, iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan, hakim ve savcılar ile birlikte adalet hizmetinin temel taşları olan yazı işleri müdürü, zabıt katibi, mübaşir, teknik personel ve diğer tüm adalet çalışanları unutulmakta, sorunları dile getirilmemekte, adeta yok sayılmaktadırlar.

Kamu kurumlarında 'Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği' sınavlarında liyakatın öne çıkarılması, ek gösterge artışından adliye çalışanlarının da faydalandırılması, yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının GİH’e geçirilmesi, tüm sözleşmeli çalışanlara kadro verilmesi, fazla mesai ücretlerinin tam ve zamanında ödenmesi, yol paralarının tüm çalışanlara ödenmesi gibi iyileştirmelerin içinde bulunduğu bir paket adliye çalışanları için de çıkarılmalıdır.

Nitekim bugüne kadar çıkarılan yargı paketlerinde personel adına hiçbir iyileştirme olmaması adalet çalışanlarında hayal kırıklığı yaratmıştır. Son dönemde ortaya atılan ve yakın bir dönemde de TBMM’de ele alınacak olan Yargı Reformu Tasarısı’nda da adalet çalışanları bir bütün olarak yok sayılmış, çalışanların fikri alınmadan hazırlanan bu tasarıda çalışanlar için herhangi bir iyileştirme olmadığı gibi çalışanların önündeki tek yükselme hakkına da ket vurulmaktadır. Türk Büro-Sen gündemdeki yasa tasarısı için gerekli tüm girişimleri sürdürmekte ve bu olumsuzluğun tasarıdan çıkarılması için elinden gelen gayreti göstermektedir.

Covid – 19 virüsü gölgesinde başlayan Adli Yıl ile de adliyelerde yoğunluk maalesef artacaktır. Bu durumda hem adliye çalışanları hem de vatandaşlar açısından bazı zorlayıcı durumları doğurabilir. Bu sebeple dliyelerde ayrıca önlemler alınmalı, aciliyeti olmayan dava ve dosyalar ertelenmelidir. Yine 5 Eylül 2020 tarihinde Ankara’da yapılacak olan Görevde 'Yükselme ve Unvan Değişikliği' Sınavının ileri bir tarihe ertelenmesi yahut iller bazında veya bölgesel olarak yapılması virüsün bulaşı riskinin azalmasında önemli derecede rol oynayacaktır.

Bu istek ve düşüncelerle yeni adli yılın tüm adalet çalışanları başta olmak üzere, tüm üyelerimize, yargı camiasına ve aziz milletimize hayırlı olmasını diler, Türk Büro-Sen olarak tüm çalışanların işlerinde kolaylıklar dileriz.”
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1