Geri

DEPREM BÖLGESİNDE ÇALIŞANLARIN TAMAMINA YÖNELİK TEDBİRLER ALINMALIDIR

04 Mart 2020, Çarşamba | 10:07

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI OSMAN EKSERT’İN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Hatırlanacağı üzere 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ile Malatya illerini etkileyen 6,8 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştır. Deprem nedeniyle 41 vatandaşımız hayatını kaybederken 1607 kişi de yaralanmıştır.   

Bu elim felaketin ardından Maliye Bakanlığı, yayınladığı bir kararla Elazığ ve Malatya'daki afet nedeniyle vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan ederek, her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresini uzatmıştır. Bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçlarına da gerekli şartları taşımaları kaydıyla faiz alınmadan 24 ay taksitlendirme imkânı tanıyacağını duyuran Bakanlık, depremde varlıklarını kaybeden mükelleflerin Vergi Usul Kanunu'nun 115'inci maddesi uyarınca terkin talep etmelerinin mümkün olduğunu bildirmiştir. 

Hal böyle iken, yaşanan afet süresince bölgede kamu hizmetlerinin kesintisiz sürmesini sağlayan kamu görevlilerine yönelik olarak özel bir düzenleme gereği de hasıl olmuştur.  Çiftçiler ve esnafımız için büyük kolaylık içeren uygulamalar son derece olumludur ancak deprem bölgesindeki kamu görevlilerinin de zararlarını karşılayabilmesi, düzenlerini yeniden kurabilmeleri için çeşitli kolaylaştırıcı tedbirlere ihtiyaç vardır. Özellikle evleri ve malları zarar gören kamu görevlileri büyük bir maddi yük altına girmişlerdir. Ortaya çıkan bu olumsuz durumun telafisi için bölgede görev yapan memurlarımıza uygun görülecek bankalar aracılığıyla düşük faizli kredi imkânı sağlanması yerinde olacaktır.

Bunun yanında 29 Şubat 2020 tarihli ve 2179 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Elazığ’ın Merkez ve Sivrice ilçeleri ile Malatya’nın Doğanyol ve Pötürge ilçelerinde görev yapan kamu personeline 6 ay süreyle 693 TL tazminat ödenecek olması da olumlu ancak kapsamı bakımından yetersiz bir uygulamadır.

Gerek Elazığ gerekse Malatya illerinin tamamı hem 6,8 büyüklüğündeki ana depremden hem de hala devam etmekte olan artçı depremlerden etkilenmekte, çalışanların moral motivasyonları düşmektedir. Dolayısıyla bu illerde görev yapmak son derece yıpratıcı ve zor bir hal almıştır. Kabul edilecektir ki, bir alanda meydana gelen deprem yalnızca o alanı değil etki büyüklüğüne göre yakın çevrede de olumsuzluklar meydana getirmektedir. Bu durumda Elazığ ve Malatya illerinde görev yapan bütün personel yaşanan depremlerden etkilenmektedir. Durum böyleyken bütün vatandaşlar ve kamu görevlileri aynı depremi aynı şiddetle yaşarken yalnızca bazı ilçelerde çalışan kamu görevlilerine tazminat verilmesi depremin yaşandığı illerde görev yapan diğer memurlarımızı bir başka olumsuzlukla baş başa bırakmak ve aynı felaketten etkilenen kamu çalışanları arasında bir tasnif yapılması anlamına gelecektir.

Bu nedenle söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararında düzeltmeye gidilerek, bu tazminatın Elazığ ve Malatya’nın bütün ilçelerinde görev yapan kamu çalışanlarına ödenmesi sağlanmalıdır.

Türk Büro-Sen olarak, yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenlere bir kere daha Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dilerken; bölgede yaraların sarılması ve kamu hizmetlerinin kesintisiz bir biçimde yürütülmesi için insanüstü bir mücadele veren tüm kamu görevlilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Böylesine olağanüstü durumlarda olağanüstü çabaları ve fedakarlıklarıyla Devletimizin şefkat eli olarak bölgede görev yapan kamu çalışanlarına düşük faizli kredi imkanlarının sağlanması ve Elazığ ve Malatya’nın bütün ilçelerinde hali hazırda görevde bulunan tüm personele tazminat ödenmesi talebimizin, çalışanlarımızın da yaralarını sarabilmeleri ve hayatlarını normale döndürebilmeleri için bir gereklilik olduğunu bir kere daha hatırlatıyoruz.             
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1