Geri

RİZE BÖLGE TOPLANTIMIZ TAMAMLANDI

02 Mart 2020, Pazartesi | 10:39

Sendikamız bölge istişare toplantılarının sekizincisini 28 Şubat 1 Mart 2020 tarihleri arasında Rize’de gerçekleştirdi.

 

Toplantıya Genel Başkanımız Osman Eksert, Genel Başkan Yardımcılarımız Hüseyin Aslan, Bayram Ali Oymak, Kadir Polat, Nebi Yay, Vedat Ulu ve Gürkan Orhan, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Sendikaların Rize Şube Yöneticileri, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Erzurum, Erzincan, Ardahan, Kars, Iğdır ve Ağrı Şube Başkanlarımız, Şube Başkan Yardımcılarımız, İl, İlçe ve İşyeri Temsilcilerimiz katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantımızın Sunumunu Rize Şube Başkanımız İbrahim Hacımustafaoğlu gerçekleştirdi.

İdlib’te kalleş saldırı sonucu şehit olan Mehmetçiklerimizin ve tüm şehitlerimizin ruhları için Kuranı Kerim Tilaveti Türk Diyanet Vakıf-Sen Rize Şube üyeleri Salih Mafratoğlu ve Ahmet Topçu tarafından gerçekleştirilerek, aziz şehitlerimizin ruhlarına Fatihalar ve dualar edildi.

 

EKSERT, KİMSE SABRIMIZI TEST ETMEYE KALKMASIN

Genel Başkanımız Osman Eksert konuşmasına şehitlerimizi yad ederek başladı. Eksert, “Gün birlik olma günüdür. İdlib’de askerimize yapılan alçak saldırıyı asla kabul etmeyiz. Türk Milleti olarak her zaman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararı Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen olarak sonuna kadar destekleyeceğiz. Bıçak kemiğe dayanmış, Türk’ün gücü test edilmeye kalkışılmıştır. Kimse Türk Milleti olarak gücümüzü ve sabrımızı test edemez. Savaşarak aldığımız toprakları, kanımızın son damlasına kadar koruyacağız” dedi.

 

SÖZDE YETKİLİ KONFEDERASYON İLE YAPILAN TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞIDIR

 

Konuşmasının devamında toplu sözleşme süreci ile bilgi veren Genel Başkanımız Osman Eksert, “2020 Ocak ayından itibaren taban aylığa seyyanen net 600 TL telafi ödemesi, buna ek olarak 2020 için yüzde 10+10, 2021 için yüzde 8+8 ve her yıl için yüzde 3 refah payı ve enflasyon farkı istedik.

 

Tüm sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi, tüm memurlara yemek ve servis hizmeti sağlanması, tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılması, YHS’nin kaldırılarak, tüm YHS çalışanlarının GİH’e geçirilmesi, Memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi, Gelir vergisi dilimlerinin yeniden düzenlenerek düşürülmesi, Sözlü sınavların kaldırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması vs. taleplerimizi masaya taşıdık.

 

Ayrıca Cumhurbaşkanlığına bağlanması sebebiyle üyelikleri düşen üyelerimizin yeniden üye olmalarını istedik. Toplu Sözleşme masasında Yetkili ama etkisiz konfederasyon Türkiye Kamu-Sen’i istemedi. Çünkü memuru nasıl pazarladıklarını Türkiye Kamu-Sen ortaya çıkardı.

 

Süreci yönetemeyerek, üyeleri Hükümet tarafından belirlenen Hakem Kurulunun verdiği karara razı oldular. Hakem Kurulundan 2020 için %4+4 ve 2021 yılı için %3+3 zam çıktı. Bu karara itiraz etmedikleri gibi, şerh dahi koymadılar. En düşük memur maaşına 120 TL, ortalama memur maaşına 160 TL’lik artış yapıldı.

 

KURUM SENDİKALARI İLE YOL ALMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR

Kurum Sendikalarına da değinen Genel Başkanımız Osman Eksert, “Kamuda bir çok kurum Sendikası kurulmaya başlandı. Ancak memurlarımız kurum sendikaları hakkında bilgiye sahip değiller. Kurum çalışanı olarak, sizlerin sorunlarınızı en iyi biz biliriz ve biz çözeriz denilerek üye yapmaya çalışıyorlar. Ancak, kurum sendikalarının hiçbir temsil yetkisi yoktur. Toplu Sözleşme masasına katılamazlar,

MEMURA YAPILAN ZAMLAR HER YIL ARTAN VERGİLER İLE GERİ ALINIYOR

 

Gelir vergisi ile yapılan zamlar yıl ortasından itibaren kademeli olarak artarak ellerinden geri alınmaktadır. Kaşıkla verilen zamlar, yıl sonunda memurdan kepçe ile alınmaktadır. Memur bu durumdan bıkmıştır. Memurların gelir vergisi %15’e sabitlenmelidir. Memur ve memur emeklisine yapılan zam ile harcama kalemlerine gelen zamlar kıyaslanamaz hale gelmiştir. Memur açlık ve yoksulluk sınırında yaşamaya çalışmakta, gıda ve barınma dışında hiçbir kalem için harcama yapamaz hale gelmiştir. Bütün bu olumsuzluklar karşısında susmamız mümkün değildir” dedi.

 

Genel Başkanımız Osman Eksert’in konuşmasının ardından Dr. Bahadır Bumin Özaslan, “Etkili İletişim ve Sendika”  konulu sunumunu tamamladı.

 

 

 
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 33