Geri

KUŞADASI BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTIMIZ TAMAMLANDI

20 Ocak 2020, Pazartesi | 10:36

Bölge istişare toplantılarımızın dördüncüsünü 17-19 Ocak 2020 tarihleri arasında Kuşadası’nda gerçekleştirdik.

Toplantıya Genel Başkanımız Osman Eksert, Genel Başkan Yardımcılarımız Hüseyin Aslan, Bayram Ali Oymak, Kadir Polat, Nebi Yay, Vedat Ulu, Gürkan Orhan, Manisa, Aydın, Muğla, İzmir 1, İzmir 2 ve Balıkesir Şube Başkanlarımız, Şube Başkan Yardımcılarımız, İlçe ve İşyeri Temsilcilerimiz katıldı.

Genel Başkanımız Osman Eksert konuşmasında toplu sözleşme sürecinde yaşananları anlatarak, “Memurların haklarını savunduğunu iddia eden sözde yetkili Konfederasyon memurlarımızın sorunlarının çözümü için mücadele etmek yerine, masada oturan diğer konfederasyonlarla uğraşmayı tercih etmiştir. Bizi masada istememiştir, çünkü biz onların memurlarımız için hiçbir mücadele vermediğini tüm memurlarımıza anlatıyoruz. Görüşmeler uzlaşmazlık ile sonuçlanınca, hakem heyeti de hükümetin teklifi olan 2020 yılı için %4+4 ve 2021 yılı için %3+3 zammı olduğu gibi onayladı. Noterlik yaptı. Memurlarımızın özlük ve sosyal haklarını masada bıraktılar. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak mutabakat metnine şerh düştük, onlar şerh dahi düşmediler yani hakem heyeti ne verdiyse kabul ettiler, itiraz dahi etmediler. Memurlarımızın geleceği kendilerinden başkasını düşünmeyen bu malum sene mi emanet kalsın? Tüm memurlarımıza gerçekleri anlatıp, memurlarımızı bu konfederasyondan kurtarmalıyız” dedi.

YETKİLİ OLDUĞUMUZ 7 YILDA MAAŞLARI %64,5 ARTIRDIK

“Türkiye Kamu-Sen olarak yetkili olduğumuz 2002-2009 arasındaki 7 yılda biz, memur maaşlarının reel olarak %64,5 artmasını sağlamışız. Onların yetkili olduğu 10 yıllık dönemde toplam net artış yalnızca %17,8 olmuş.

Biz her yıl memur maaşlarının enflasyonun üzerine %9,2 fazladan artmasını sağlamışız, onlar ise ancak 1,8 artış sağlayabilmişler. Türkiye Kamu-Sen yetkili olduğu 7 yılda Milli gelirden alınan payı 20.68 puan yükseltti. Malum Sen ise son 10 yılda milli gelirden alınan payı 28.93 puan düşürdü. Bakın, bugün aylık 2 bin 700 liraya kadar ödenmekte olan ek ödemeyi biz kazandık. Toplu sözleşme ikramiyesini biz kazandık. Aile yardımının, çocuk parasının artmasını biz sağladık. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi bizim eserimiz. Disiplin cezalarının affı, memurlara ilave bir derece verilmesi, özelleştirme mağdurlarının kamuya alınması, KEY hesaplarının tasfiyesi, 4/B’lilerin, koruma ve güvenlik personelinin sendikalara üye olabilmelerinin sağlanması, mübaşirlerin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi, zabıt katiplerinin 3. Dereceye inmesi gibi yüzlerce kazanımımız var.

Peki bunlar 2010’dan beri ne yaptı? Bunlar kötü futbolcu misali boş mukaveleye imza attı. Böyle Sendikacılık yapılmaz”

MEMUR PAKETİMİZİN HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN HER PLATFORMDA MÜCADELE DECEĞİZ

Eksert zamların yetersiz kalmasından bahsederek, “kamu çalışanlarına verilen zamlar maalesef enflasyon altında ezilmektedir. Kaşıkla verilen zamlar, vergiler ile geriş alınmaktadır. Kamu çalışanlarına refah payı verilmeli ve acilen ek zam yapılmalıdır” dedi.

Eksert konuşmasının devamında memur paketi teklifimize değinerek, “Tüm memurlarımızı ilgilendiren bir Memur Paketi hazırladık ve TBMM’ye sunduk. Bu pakette, Sözleşmeli çalışanlara kadro verilmesi, Gelir Vergisi mağduriyetinin giderilmesi, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm memurları kapsaması, Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanlarının GİH’e geçirilmesi, Memurların tüm gelirlerinin emekliliğe sayılması, Memurlara bayram ikramiyesi verilmesi, mülakat uygulamasının kaldırılması, Liyakat esaslı bir görevde yükselme sisteminin getirilmesi, 4688 sayılı kanunda meydana gelen aksaklıkların giderilmesi, memur ve emekli maaşlarının ekonomik gerçeklere göre revize edilmesi yer almaktadır. Bizim bu paketimiz tüm memurlarımızı kapsıyor. Paketimizin kabul edilmesi halinde maaşlarda ciddi oranlarda artış olacak, kamuda liyakat ve ehliyet sistemi tek kriter olacak. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak bu paketin çıkması için elimizden geleni yapacağız. Her platformda, gerekirse eylem, gerekirse söylem ama paketimizin hayata geçmesi ve memurlarımızın biraz olsun nefes alması için alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 21