Geri

GENEL BAŞKANIMIZ BURSA TEŞKİLATIMIZLA BULUŞTU

15 Ocak 2020, Çarşamba | 15:20

Genel Başkanımız Osman Eksert 14.01.2020 tarihinde Bursa Şubemizce düzenlenen etkinlikte Bursa Teşkilatımız ile bir araya geldi.

Etkinliğe Bursa Şube Başkanımız İbrahim Bulut, Bursa Şube Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu Üyelerimiz, İlçe ve İş Yeri Temsilcilerimiz ile Konfederasyonumuza bağlı Sendikaların Bursa şube Yöneticileri de katıldı.

MEMURLARIMIZI SARI SENDİKALARDAN KURTARMALIYIZ

Genel Başkanımız Osman Eksert konuşmasında toplu sözleşme sürecinde yaşananları anlatarak, “Memurların haklarını savunduğunu iddia eden sözde yetkili Konfederasyon memurlarımızın sorunlarının çözümü için mücadele etmek yerine, masada oturan diğer konfederasyonlarla uğraşmayı tercih etmiştir. Bizi masada istememiştir, çünkü biz onların memurlarımız için hiçbir mücadele vermediğini tüm memurlarımıza anlatıyoruz. Görüşmeler uzlaşmazlık ile sonuçlanınca, hakem heyeti de hükümetin teklifi olan 2020 yılı için %4+4 ve 2021 yılı için %3+3 zammı olduğu gibi onayladı. Noterlik yaptı. Memurlarımızın özlük ve sosyal haklarını masada bıraktılar. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak mutabakat metnine şerh düştük, onlar şerh dahi düşmediler yani hakem heyeti ne verdiyse kabul ettiler, itiraz dahi etmediler. Memurlarımızın geleceği kendilerinden başkasını düşünmeyen bu malum sene mi emanet kalsın? Tüm memurlarımıza gerçekleri anlatıp, memurlarımızı bu konfederasyondan kurtarmalıyız” dedi.

ACİLEN EK ZAM YAPILMALIDIR

Ekonomik verilere de değinen Genel Başkanımız Osman Eksert, “Ar-Ge Merkezimizin yapmış olduğu araştırmaya göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.408,93 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.897,69 Lira olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,56 oranında arttığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %0,41 oranında artmış ve 2.636,64 Lira olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı Aralık ayında 2.560,66 Lira olarak tahmin edilmiştir.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.548,48 olmuştur. Aralık 2019 itibari ile ortalama 4.014,14 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %38,58’ini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.012,18 olarak belirlenen kira gideri ise Aralık 2019 ortalama maaşının %25,22’sine denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %63,8’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Yıllık enflasyon her ne kadar gerilemiş gibi görünse de vatandaşın cebine yansıyan enflasyonun açıklanandan yüksek olduğunu görüyoruz. Vatandaşın mutfak masrafları artmaya devam ediyor. Dolayısıyla vatandaşın bütçesindeki açık her geçen ay biraz daha büyüyor ve kapatılamaz bir hal alıyor.

Memurlara enflasyon farkı verilmesine rağmen, maaşlar erimiş durumdadır. Zaten enflasyon farkı demek en iyi ihtimalle sıfır zam demektir. Bugün dört kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamaları ortalama memur maaşının neredeyse iki katına yükselmiştir.

Maaş zamlarında mutlak surette enflasyonun üzerine büyüme ve refah payının da eklendiği daha adil bir sisteme ihtiyacımız var. Mutfakta yangın bütün hızıyla sürerken bu yangını enflasyon farkının söndürmesi mümkün değildir. Ek zam zaruri bir ihtiyaç olmuştur” dedi.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 14