Geri

HAKLI DAVA GÜÇLÜ SENDİKA GENİŞLETİLMİŞ İSTİŞARE TOPLANTIMIZ TAMAMLANDI

07 Kasım 2019, Perşembe | 11:18

Sendikamızın 3 – 6 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da düzenlediği Genişletilmiş istişare toplantısı tamamlandı.

Toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Genel Başkanımız Osman Eksert, Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı İsmail Türk, Genel Başkan Yardımcılarımız Hüseyin Aslan, Bayram Ali Oymak, Kadir Polat, Nebi Yay, Vedat Ulu ve Gürkan Orhan, Şube Başkanlarımız, İl Temsilcilerimiz ve Şube Başkan Yardımcılarımız katıldı.

EKSERT, 2019 YILINDA SENDİKALAŞMA REKORUNU KIRDIK

Genel Başkanımızın Osman Eksert toplantıda yetki dönemi ile ilgili bilgi vererek, “2019 yılında üye sayımız 42 bin 262 oldu. 3 bin 825 yeni üyemiz ile %9 artış sağlayarak, 2019 yılında sendikalaşma rekorunu kırdık. Yaklaşık 300 üyemiz de Cumhurbaşkanlığı’na bağlandı gerekçesi ile resen iptal edildi.

Biliyorsunuz son 1 yılda birçok Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı ve hizmet kolumuza bağlı olan bazı kurumlarda değişiklik yapıldı. Bunların başında Başbakanlık vardı. Başbakanlık kapatılarak, Cumhurbaşkanlığı’na bağlandı. Yine Kalkınma Bakanlığı da, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı oldu. Devlet Arşivleri ve Strateji Bütçe Başkanlığı kapsam dışı kaldığı için Mayıs döneminde buradaki üyelerimiz sayılmadı.

Yine daha sonra hizmet kolu değişikliği yapılarak Milli Emlak Müdürlüğü bizim hizmet kolumuzdan İmar hizmet koluna alındı. Geçtiğimiz ay yayınlanan yeni bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Milli sarayların tamamı Cumhurbaşkanlığına bağlandığı için, buradaki üyelerimizin üyelikleri düşürüldü.

Yani Mayıs ayı sonrası bir kısım üyelerimiz zorunlu olarak, kapsam dışı kalması nedeniyle ya da hizmet kolu değişikliği ile düştü. Ancak mevcut duruma baktığımızda halen üye artışımızı sürdürüyoruz ve mevcut üye sayımızı 42 bin ile hala koruyoruz.”

EKSERT, MEMURLARIMIZ İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ KANUN TEKLİFLERİNİ TBMM’YE SUNDUK

Eksert TBMM’ye sunduğumuz kanun teklifleri hakkında bilgi vererek, “Kamu çalışanlarının haklarının korunabilmesi ve geliştirilebilmesi için ARGE merkezimizle birçok çalışma yaptık. Birçok kanun teklifi hazırlayarak, TBMM’ye sunduk. Tüm sözleşmeli Çalışanların kadroya geçirilmesi için kanun teklifi, Görevde Yükselme Sınavlarının açılarak, düzenli hale getirilmesi için hazırlanan kanun teklifi (uzmanlık sınavları vs.) Askeri işyeri ve Emniyet’te çalışan sivil memurların disiplin cezaları yönetmeliğinde askeri personelle bir tutulmasının kapsam dışına alınması için kanun teklifi, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarına Uzmanlık Hakkı verilmesi için kanun teklifi, Sicil Affı, Ticaret Bakanlığı Kanun teklifi, Devlet Arşivleri çalışanları ile ilgili Kanun teklifimiz TBMM’ye sunuldu.  Yargı reformu ile ilgili raporumuz da bizzat Adalet Bakanına verilecek. Kamu çalışanlarımız için verdiğimiz mücadelemiz devam edecek.” Dedi.

EKSERT, HAK MÜCADELEMİZ, SİZLERİN OMUZLARINDA YÜKSELECEK

Eksert konuşmasının devamında, “Ülkemizin en ücra köşelerine gideceğiz. Edirne’den Kars’a kadar gitmedik kurum, görüşülmeyen tek bir kamu çalışanı bile bırakmayacağız. Kamu çalışanlarına tek tek Sendikamızı anlatacağız, “neden Türk Büro-Sen’li olmalıyım?” diyenlere masada onları gerçekten temsil edebilecek Sendikamızın varlığını ispat edeceğiz.

Bu yol çok uzun ve çok zahmetli bir yol. Ancak biz hiçbir zaman zor diye yolumuzdan dönmedik, dönmeyeceğiz. Bazı insanlar vardır, hayatları hep mücadele ile geçer, işte siz o mücadele insanlarısınız. Sendikacılık tarihine isimleri altın harflerle tek tek yazılacak olan Türk Büro-Sen’lilersiniz.

Hak mücadelemiz, sizlerin omuzlarında yükselecek. Emeğimiz, alın terimiz sizlerin mücadelesiyle daha da kıymetlenecek. Emeğin, hakkın adresi sorulduğunda herkesin aklına Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen gelecek.

Kamu çalışanlarını sahipsiz kalmaktan kurtaracağız. İnsan onuruna yakışır ücretlerin olduğu, hakça paylaşımın yapıldığı, çalışma barışının korunduğu bir çalışma hayatı kurumlarımıza sirayet edene kadar bizim mücadelemiz devam edecek” dedi.

 

Genel Başkanımız Osman Eksert’in konuşmasının ardından Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci kürsüye geldi. Önder Kahveci Toplu sözleşme sürecinde yaşananlar hakkında bilgi verdi.

KAHVECİ: 20 MİLYON VATANDAŞIMIZI İLGİLENDİREN TOPLU SÖZLEŞME BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMADI

Önder Kahveci, “Hepinizin de yakından takip ettiği gibi memur ve emeklilerimizin 2020 ve 2021 yıllarıyla ilgili mali ve özlük haklarının belirlendiği bir toplu sözleşme süreci yaşadık. Ülkemizde 3 milyon dolayında kamu çalışanı, 2 milyon kadar da memur emeklisi var. Toplu sözleşmeler, aileleriyle birlikte 20 milyona yakın bir kitleyi doğrudan ilgilendiriyor.  Bu nedenle Türkiye gündeminin tamamen memur olması gereken bir dönemde, memurların esamesi bile okunmadı. Bizim yetkili olduğumuz dönemlerde toplu görüşme çadırlarıyla, basın açıklamalarıyla Türkiye çalkalanırdı. Şimdi ise ilk ve son günler dışında basında haber bile olmuyor. Malum-Sen süreci yönetmekte zaten aciz kalıyor. Basiretsizlikleri dağı taşı tutuyor.  Biz, ekonomik ve bilimsel verilere dayanarak taleplerimizi hazırladık. Bildiğiniz gibi yatırım araçlarını, yeniden değerleme oranlarını, vergi artışlarını, artan harcamaları ve enflasyonu da dikkate alarak bir gelecek öngörüsü yaptık.  Memurların kayıplarını belirledik.  Hangi kalemlere, ne kadar zam yapılırsa, bu zararların telafi edileceğini hesapladık. Malum-Sen’in de gerçekçi bir taleple gelmesi durumunda, bir müzakere imkânı olacağını düşündük. Ne var ki, toplu sözleşme görüşmelerinin ilk gününden itibaren havanda su dövülmeye başlandı. Bu sözde yetkili konfederasyon, kendi taleplerinin dahi arkasında durmadı. Toplamda 5 oturum gerçekleştirildi; bunların hiçbirinde, tek bir talep dahi müzakere edilmedi. Zaten nüfusumuzun dörtte birini ilgilendiren bu önemli sürecin, tek bir kişinin iki dudağı arasına terk edilmesi başlı başına bir garabet unsuruydu. Biz, 1 Ağustos’tan itibaren görüşmelerin tek bir yetkili temsilcinin keyfiyetiyle yürütülmesinin doğru olmadığını söyledik. Kamu görevlilerini ilgilendiren hayati konuların dahi masada pazarlığa açılmadığını ifade ettik ve gerekli uyarılarımızı yaptık.  “Toplu sözleşmeler normal seyrinde ilerlemiyor” dedik. Masada sayın Bakana da ifade ettik. Eylem yapıp basınla da paylaştık. Hiç olmazsa, paraya taalluk etmeyen, bütçeye ek yük getirmeyen sözleşmelilere kadro, yardımcı hizmetliler, vergi dilimleri, mülakatın kaldırılması, servis, kreş gibi sorunların çözümü, bir yıl önce söz verilen 3600 ek gösterge gibi konuların netliğe kavuşturulması gerektiğini söyledik.   İşi gücü şov yapmak olan konfederasyon, iki yılda bir kez ayağımıza gelen bu fırsatı da tepti.  Zaten hizmet kolları taleplerinin de bir arada olması, toplu pazarlıkların içinden çıkılamaz bir hal almasına ve karmaşaya yol açıyor. Yetkili konfederasyonun basiretsiz, korkak ve iş bilmez hali, Kanunun aksaklıklarıyla birleşince bundan önce olduğu gibi beşinci toplu sözleşme dönemi de büyük bir fiyasko oldu.  Milyonların umutları, 2021 yılına ertelendi.

KAHVECİ: HAKEM KURULU HÜKÜMETİN NOTERİ GİBİ DAVRANDI

“Başından beri tarafsızlığı tartışılan Hakem Kurulu, Hükümetin 2020 için %4+4; 2021 yılı için %3+3 teklifini aynen onaylayarak, daha da tartışmalı hale geldi.  Hakem Kurulu’nda hükümet tarafından atanan üyeler çoğunlukta olduğu için, bu kuruldan Hükümetin teklifi dışında başka bir kararın çıkması mümkün değildi.  Bu karar, 6 ay için en düşük memur maaşına 120 TL, ortalama memur maaşına 160 TL’lik bir artış anlamına geliyor. İşte böyle kifayetsizlerin yürüttüğü, allayıp pulladığı toplu sözleşme süreci, memur ve emeklileri ortada bıraktı.   Bu vebal, Hakem Kurulu kadar, 21 gün boyunca kendi teklifinin dahi arkasında duramayan ve müzakereden kaçan yetkili konfederasyonun boynundadır. Bu devran böyle gitmez.  Memur ve emeklilerimizin geleceği adına, toplu sözleşmeleri katılımcı ve sonuç alıcı bir noktaya taşımak zorundayız. Masada memurların geniş bir şekilde temsil edilmesi ve heyetin çoğunluğuna bağlı bir imza sistemine geçilmesi gerekiyor. İtiraz mekanizmaları da yeniden düzenlenmelidir.  Genel toplu sözleşme ile hizmet kolu toplu sözleşmeleri birbirinden ayrılmalı. Yoksa iş bilmeyen sendikalarla bir yol alınması imkânsız görünüyor. Elbette toplu sözleşme çok önemli ama sendikacılık da toplu sözleşmeden ibaret değil.  Biz, her şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz.  Gündemimizin ilk sırasında, kırmızı çizgimiz olan memurluk güvencesinin korunması, geçici personel, vekil, sözleşmeli, idari hizmet sözleşmeli gibi istihdam biçimlerinin kaldırılması bulunuyor. Bu çerçevede bütün güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için bir kanun teklifi hazırladık ve Meclis’e sunulmasını sağladık. Bu konudaki mücadelemiz sonuç alıncaya kadar devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.     Yardımcı hizmetlilerimizi asla unutmadık, daima gündemde tuttuk, tutmaya da devam edeceğiz. Özellikle sınıf değişikliği ve ek gösterge yardımcı hizmetlilerimiz için hayati bir konu; bu konuya bizler de son derece hassas yaklaşıyor, her platformda bu talebimizi dile getiriyoruz.”

KAHVECİ:TALEPLERİMİZİN TAKİPÇİSİYİZ

“Elbette ek gösterge uygulaması yalnızca Yardımcı Hizmetlilerin ya da bazı meslek mensuplarının sorunu değil. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen seçimler öncesinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öğretmen, polis, hemşire ve imamların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceğini ifade etmişti. Biz de ek gösterge konusunun bütün memurların uzun yıllardan gelen beklentisi olduğunu ve belli meslek gruplarından öteye, toptan ele alınarak kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etmiştik.  Bu çerçevede yapılacak düzenlemelerde müdürler, müdür yardımcıları, şefler, merkez taşra ayrımına tabi tutulanlarla kurum içi yükselme sınavıyla gelen uzmanlar, idareci konumundaki kamu görevlileri, denetmenler, avukatlar, ek gösterge uygulamasından hiç faydalanamayan teknisyen yardımcısı, şoför gibi Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olan personel unutulmamalıdır. Bu konuda hazırlanmasına katkıda bulunduğumuz kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda beklemektedir. Verilen sözlerin taleplerimize uygun olarak bir an önce tutulmasını istiyoruz.”

KAHVECİ: LİYAKAT VAZGEÇİLMEZİMİZDİR

“Özellikle liyakat konusu, bizim için son derece önemli. Biz her memurun hak ettiği göreve gelmesi için adil bir sistem kurulmasını istiyoruz. Mevkilerin, makamların, hak yenerek, liyakatsiz kimselerce adeta işgal edilmesine karşıyız. Mülakat sistemi ile kendilerine geniş bir hareket alanı yaratan, adaleti, hakkaniyeti ve liyakati ayaklar altına alıp ayrımcılık yapanların sonuna kadar karşısındayız.  Şimdi işine gelmeyen en küçük bir olayda, liyakatten bahsedenlerin geçmişini, bulundukları konuma hangi yollarla geldiklerini de gayet iyi biliyoruz.”

KAHVECİ: ADİL BİR VERGİ SİSTEMİ ŞARTTIR

“Ülkemizdeki vergi sistemi adaletsizlik üstüne kurulmuş.  Dolaylı vergiler yoluyla, zaten vergilendirilmiş kazançtan bir kere daha vergi alınmaktadır. Gelir vergisinde de çalışanlar kısa sürede %15’lik limiti aşmakta ve %20-%27’lik dilime geçmektedir.  Hal böyle olunca ödedikleri vergi yükseldiği için, yıl ortasında çalışanların geliri düşmekte ve büyük bir mağduriyet ortaya çıkmaktadır. Zaten hedef enflasyonun bile altında zam alan memurlar, bir darbe de vergilerden yemektedir. Bu nedenle çalışanlarımız üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi zorunlu hale gelmiştir. Geçtiğimiz günlerde bir çalışma yaptık; bu vergi adaletsizliği canımızı en fazla yakan konu olarak karşımızda duruyor. Dolaylı vergilerle birlikte, kazandığımız her 100 liranın en az 25 lirasını vergiye veriyoruz. Gelir vergisi dilimi arttıkça bu oran %40’a kadar çıkıyor. Allah aşkına, bu ülkede çalışanlardan başka, gelirinin %40’ını vergi olarak veren bir kesim bulabilir misiniz?  Üstad diyor ki;

 

“Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul;

Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.

Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa.”

Böyle bir vergi sistemiyle gelirde adalet sağlanabilir mi? Yıl içinde alınan bütün maaş zamları zaten vergi dilimi artışıyla elimize geçmeden, yeniden hazineye gidiyor. Gelir vergisi tarifesine ilişkin bir kanun teklifi hazırlandı. Bu teklife çalışanların yaşadığı bu mağduriyeti giderecek bir düzenlemenin de eklenmesini istiyoruz.”

KAHVECİ: MÜCADELEMİZ ÇOK YÖNLÜ OLARAK SÜRÜYOR

“Mücadelemiz çok boyutlu ve çok yönlü olarak yoğun bir biçimde sürüyor. Aslında hala bir yolumuz var. Meclis yeni açıldı. Derhal bir memur paketi hazırlanır ve az önce saydığım konularla birlikte maaşlara ilişkin bir revizyon da bu pakete eklenirse, memur ve emeklilerimizin sorunları bir nebze olsun çözülecektir.  Bu nedenle memur paketi talebimizi önemsiyoruz.”

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Önder Kahveci’nin konuşmasından sonra hizmet kolu değişikliği sebebiyle Sendikamızda görevleri son bulan Denizli Şube Başkanlarımız  Hüseyin Utangaç, Çankırı Şube Başkanımız Metin Memiş ve Amasya İl Temsilcimiz Muammer Tufanoğlu’na teşekkür plaketi verildi.

Sonrasında Doç. Dr. Yılmaz Yeşil “kurumsal imaj” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Toplantının ikinci gününde Şube Yönetim Kurulları ile Genel Merkez Yöneticilerinin istişaresi amacıyla sekreterya toplantıları yapıldı.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 79