Geri

GENEL BAŞKANIMIZ ERZURUM VE AĞRI’DA ÜYELERİMİZLE BULUŞTU

10 Ekim 2019, Perşembe | 09:29

Genel Başkanımız Osman Eksert, Genel Başkan Yardımcımız Nebi Yay ile 8 – 10 Ekim 2019 tarihinde Erzurum ve Ağrı’da kurum ziyaretlerinde bulundu.

 

Hizmet kolumuza bağlı kurumlara gerçekleştirilen ziyaretlerde Genel Başkanımıza Erzurum Şube Yönetimimiz ile Ağrı Şube Yönetimimiz de eşlik etti. Ziyaretlerden sonra üyelerimiz ile istişare toplantısında buluşan Genel Başkanımız Osman Eksert, toplu sözleşme sürecinde yaşananlar ile ilgili bilgi aktardı.

 

Eksert konuşmasında, “Toplu Sözleşme görüşmeleri başlamadan önce, tüm üyelerimizden ve şube yönetim kurulu üyelerimizden toplu sözleşmeyle ilgili taleplerini istedik ve taleplerimizi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a sunduk.

2020 Ocak ayından itibaren taban aylığa seyyanen net 600 TL telafi ödemesi, buna ek olarak 2020 için yüzde 10+10, 2021 için yüzde 8+8, ve her yıl için yüzde 3 refah payı ve enflasyon farkı istedik.

Tüm sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi, tüm memurlara yemek ve servis hizmeti sağlanması, tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılması, YHS’nin kaldırılarak, tüm YHS çalışanlarının GİH’e geçirilmesi, Memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi, Gelir vergisi dilimlerinin yeniden düzenlenerek düşürülmesi, Sözlü sınavların kaldırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması vs. taleplerimizi masaya taşıdık.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığına bağlanması sebebiyle üyelikleri düşen üyelerimizin yeniden üye olmalarını istedik. Toplu Sözleşme masasında Yetkili ama etkisiz konfederasyon Türkiye Kamu-Sen’i istemedi. Çünkü memuru nasıl pazarladıklarını Türkiye Kamu-Sen ortaya çıkardı.

Süreci yönetemeyerek, Hakem Kuruluna gittiler. Hakem Kurulu hükümetin atadığı üyelerden oluşmaktadır. Hakem Kurulu’ndan 2020 için %4+4 ve 2021 yılı için %3+3 zam çıktı. En düşük memur maaşına 120 TL, ortalama memur maaşına 160 TL’lik artış yapıldı. Eylül ayı Enflasyon rakamı %9,26 olarak açıklandı. Son 1 yıl içinde elektrik, su ve doğalgaza %60’ın üzerinde zam yapıldı. TÜİK’ten alınan bilgilere göre yaptığımız araştırmada  çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.329,52 TL oldu.

Memur ve memur emeklisine yapılan zam ile, harcama kalemlerine gelen zamlar kıyaslanamaz hale gelmiştir. Memur açlık ve yoksulluk sınırında yaşamaya çalışmakta, gıda ve barınma dışında hiçbir kalem için harcama yapamaz hale gelmiştir. Bütün bu olumsuzluklara susmamız mümkün değildir” dedi.

 
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 20